|english version |

Edukacja
Rozwój
Środowisko

Drugi Festiwal Nauki w Zabierzowie

2010-10-29 13:29

Kraków Airport

W dniu 29.10.2010 została podpisana umowa dotacji pomiędzy Kraków Airport (Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o. z siedzibą w Balicach) a Fundacją. Dotacja Kraków Airport została udzielona w ramach konkursu grantowego pod nazwą „Wspieramy sąsiadów” na na realizacje projektu: „Drugi Festiwal Nauki w Zabierzowie”, który będzie realizowany wspólnie z Gimnazjum w Zabierzowie.

Będziemy informować o postępach w realiizacji projektu, tymczasem zapraszamy do przeczytania opisu projektu poniżej oraz zapoznania się z poprzednim Festiwalem Nauki zorganizowanym pod koniec 2009 roku.

 

 

 

Projekt składa się wielu komponentów, których ostatecznym celem jest zorganizowanie jednodniowego Festiwalu Nauki dla uczniów imnazjum w Zabierzowie. Festiwal Nauki ma promować wśród uczniów zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi, a konsekwencji zwiększyć odsetek zainteresowanych kontynuacją nauki w tym zakresie, w tym wybieraniu technicznych kierunków studiów.

Sam Festiwal Nauki odbędzie się pod koniec realizacji projektu w maju lub czerwcu 2011, a wcześniejsze działania mają na celu przygotowanie uczestników do tego wydarzenia.

 

 

W ramach realizacji projektu przewiduje się zorganizowanie dodatkowych (nie wchodzących w skład zajęć regularnych) zajęć dla uczniów gimnazjum. Będą to:

 

 • koła przyrodnicze: około 30 godzin lekcyjnych zajęć prowadzonych przez nauczycieli gimnazjum;
 • koło informatyczne: wprowadzenie podstaw informatyki: około 55 godzin lekcyjnych zajęć prowadzonych przez nauczyciela informatyki oraz wolontariusza Fundacji. Zajęcia te już się odbywają.
 • dodatkowe 8 godzin lekcyjnych zostanie poświęconych przygotowaniu doświadczeń;
 • wykłady pracowników naukowych: przewiduje się jednodniową wycieczkę na uczelnię (prawdopodobnie AGH) i spotkania z pracownikami dla około 20 uczniów oraz uczestnictwo doktorantów z AGH i UJ w samym Festiwalu Nauki

 

Przewiduje się wykorzystanie następujących narzędzi:

 

 • Wykorzystanie sali komputerowej w Gimnazjum w Zabierzowie.
 • Narzędzie programistyczne Microsoft Visual C# Express – oprogramowanie bezpłatne.
 • Narzędzia aplikacyjne Silverlight – oprogramowanie bezpłatne.
 • Wykorzystanie serwerów internetowych do publikacji prac (discountASP.net).

 

Ponadto przewiduje się zorganizowanie konkursów dla uczniów:

 • Na najlepszy pomysł (plan) na doświadczenie. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone oraz wykorzystane podczas Festiwalu Nauki;
 • Na film lub pokaz multimedialny ilustrujący samodzielnie wykonane doświadczenie ilustrujące zagadnienie naukowe; Najlepsze multimedia zostaną umieszczone na stronie internetowej Fundacji.

 

Ostatnim, najważniejszym elementem będzie organizacja Drugiego Festiwalu Nauki w 2011 roku na terenie Gimnazjum w Zabierzowie podczas którego zaprezentujemy:

 

 • Stoiska prezentujące pokazy zjawisk przyrodniczych opracowane przez uczniów w ramach kół zajęć przyrodniczych;
 • Stoiska komputerowe prezentujące wyniki prac koła informatycznego: zabawy interaktywne;

 

Ze względu na porządek i konieczności zapewnienia opieki, „stoiska” będą urządzone w poszczególnych pomieszczeniach lekcyjnych a poszczególne klasy będą przechodziły od stanowiska do stanowiska w tempie tzw. Zajęć skrócanych (ok. 30 minut na każde stanowisko).

 

OPP
Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego
KRS: 0000209264
i nie prowadzimy dzialności gospodarczej
Adres
Fundacja Edukacja-Rozwój-Środowisko
ul. Szkolna 7
32-082 Bolechowice

Numer konta:
75 16801062 0000300008978372
w INVEST-BANK SA, Oddział w Krakowie
CMS by RISE

Design

www.topsolutions.pl