|english version |

Edukacja
Rozwój
Środowisko

Zajęcia na AGH

2011-04-19 11:02

8 kwietnia 2011 roku 24 uczniów z gimnazjum w Zabierzowie wzięło udział w wyjazdowych zajęciach na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zajęcia te zostały zorganizowane w ramach przygotowanego przez Fundację Edukacja-Rozwój-Środowisko projektu edukacyjnego „Drugi Festiwal Nauki w Zabierzowie”, który otrzymał wsparcie finansowe od Kraków Airport w ramach konkursu grantowego pod nazwą „Wspieramy sąsiadów”. Projekt ten skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej z Gimnazjum w Zabierzowie, a realizowany wspólnie przez Gimnazjum, Fundację i rodziców uczniów.

 

Projekt ma na celu promowanie wśród uczniów zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi. W ramach projektu w Gimnazjum w Zabierzowie już od października 2010 r. trwają zajęcia informatyczne a od drugiego semestru prowadzone są inne koła pozalekcyjne, np. biologiczne mające na celu przygotowanie doświadczeń na Drugi Festiwal nauki w Zabierzowie, który odbędzie się 20 maja 2011.

Na AGH uczniowie zapoznali się z podstawami inżynierii biomedycznej. Uczniowie uczestniczyli zarówno w wykładach, które miały na celu krótkie wprowadzenie teoretyczne do omawianej tematyki jak też aktywnie przeprowadzali doświadczenia.

Pierwsza grupa doświadczeń dotyczyła EMG-biofeedback i elektrostymulacja mięśni. EMG biofeedback to technika treningowa mięśni wykorzystująca „biologiczne sprzężenie zwrotne” poprzez obrazowanie czynności mięśni w czasie rzeczywistym. Uczniowie mieli możliwość podłączenia się do aparatury obrazującej czynność elektryczną mięśni oraz wypróbowania EMG-biofeedback i działania prądu elektrycznego na własnej skórze.

Inne doświadczenie polegało na sterowaniu kolejką elektryczną za pomocą fal mózgowych. W doświadczeniu tym wykorzystano elektroencefalografię (EEG) czyli badanie aktywności bioelektrycznej kory mózgu. Sygnał elektryczny generowany w korze mózgowej odbierany był za pomocą elektrod z powierzchni głowy badanego, a następnie odpowiednio wzmocniony i zarejestrowany przez komputer służył do sterowania kolejką elektryczną.

Poniższe zdjęcia przedstawiają niektóre doświadczenia podczas wizyty na AGH:

 

       

 

Zajęcia na AGH są częścią projektu  „Drugi Festiwal Nauki w Zabierzowie”, który jest realizowany wspólnie z Gimnazjum w Zabierzowie i dofinansowany przez Kraków Airport (Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o. z siedzibą w Balicach). Dotacja Kraków Airport została udzielona w ramach konkursu grantowego pod nazwą „Wspieramy sąsiadów”.

OPP
Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego
KRS: 0000209264
i nie prowadzimy dzialności gospodarczej
Adres
Fundacja Edukacja-Rozwój-Środowisko
ul. Szkolna 7
32-082 Bolechowice

Numer konta:
75 16801062 0000300008978372
w INVEST-BANK SA, Oddział w Krakowie
CMS by RISE

Design

www.topsolutions.pl